Jak se postupně zbavuju strachu z kontaktu s lidmi.

července 14, 2017

Jakožto oběť dnešní doby mám mnoho, ale opravdu mnoho strachů, se kterými se musím potýkat každý den a nějak je řešit. Nejkomplikovanější z nich pro budoucí život - strach z kontaktu s cizími lidmi - jsem překonala. V tomto článku bych vám chtěla popsat, co mi k tomu pomohlo.
Když nemám k danému tématu obrázek, prostě sem hodím gif - hodně štěňat = dav
Upřímně jsem ještě nedávno měla problém jít například sama na poštu a vyzvednout si balík. Ano, vidíte dobře. Vždy jsem potřebovala mít někoho sebou, aby mi při mém selhání pomohl a vyřídil to kdyžtak za mě. Jak se u mě vlastně takový strach projevoval? Řekněme, že vždy, když jsem přišla k cizímu člověku, najednou jsem se sekla a vlastně zapomněla, co po něm chci. Když jsem si to uvědomila, neuměla jsem to dobře zformulovat.

Jak tedy s takovým strachem bojovat? Je to individuální, ale dám vám sem pár příkladů. Mě nejvíce pomohla má praxe. Jelikož studuju cestovní ruch, tak se jednalo o průvodcování, což je snad to nejhorší pro člověka s tímto strachem. "Umíš ten text? Tak vypadni, v osm máš první prohlídku." No a vy jdete. Jdete úplně vyklepaní komunikovat s cizími lidmi bez někoho, kdo by vám pomohl. Byla to pro mě hrůza, ale velmi cenná zkušenost. Tu praxi jsem měla tři týdny a myslím si, že mi hodně pomohla. Klepala jsem se týden a půl, takže fakt síla. Nicméně je mi jasné, že ne každý má možnost mít něco takového, ale dá se sehnat taková brigáda. Nebo cokoliv podobného, kde se denně setkáte se spoustou lidí.

A teď mimo něco tak velkého. Základem všeho bylo pro mne naučit se chodit se vztyčenou hlavou, navazovat oční kontakt s lidmi a usmívat se. Můžete tím někomu zlepšit den a když pak dostanete úsměv zpátky, posune vás to vpřed. Já jsem v tomhle měla i problém projevovat sama sebe. Nemám ráda make-up, ale bála jsem se bez něj vyjít ven. To samé v oblečení, v jakém se cítím dobře. Ale v tom mi trochu pomohla Míša Šorelová. A teď s tím nemám vůbec problém.

No a v neposlední řadě je důležité být sama sebou, jak při komunikaci, tak i na ulici, a nebát se projevit (s tím mám sama ještě problém). Co tím myslím? Já sama velmi ráda fotím, ale mám problém vyjít se svou zrcadlovkou ven, natožtak si stoupnout doprostřed ulice, abych udělala dobrou fotku. To samé například s kreslením venku, či čtením. Upřímně mi jsou cizí názory už někde, ale ty pohledy těch lidí mě prostě dostávají, takže s tím bojuji, jak jen to jde. Letos v létě to mám v plánu překonat.

Toť z mé strany vše. Vypořádávám se s tím po svém a jiné věci jsem zatím nezkoušela. Nemám ani tu potřebu. Ráda bych věděla, zda máte s tímhle taky problém a jak s ním bojujete, nebo jak jste ho vyřešili.

You Might Also Like

5 komentářů

 1. Já jsem s tím měla problém jako malá. Teď už si na to naštěstí ani nevzpomenu. Ale už si vůbec nepamatuju, jak jsem se toho zbavila :/

  OdpovědětVymazat
 2. Ja mám s týmto problém úplne rovnaký, niekedy som mala problém objednať si pizzu alebo rozprávať sa s kuriérom. Je to už lepšie, zvládnem čokoľvek, len často je to sprevádzané stresom. Myslím, že bude stačiť cvik a naozaj, snažiť sa byť sám sebou :)

  OdpovědětVymazat
 3. Jako sociofobit tohle moc dobře znám. Jednu dobu mi dělalo problémy nejen s někým osobně něco vyřídit (třeba zaklepat na zavřené dveře a vstoupit, to mi dělalo dlouho velký problém), ale dokonce kamkoli zavolat. Obojí se mi podařilo zvládat poté, co jsem šla pracovat na infolinku jedné asistenční služby. Teď už nemám problém ani s jedním, ale za to mám k obojímu nechuť :D

  OdpovědětVymazat
 4. Jinak klobouk dolů - jít to řešit průvodcovstvím, to je celkem drsné, ale o to účinnější :)

  OdpovědětVymazat
 5. Také jsem měla takový broblém. Nedokázala jsem si ani sama nic koupit třeba ve stánku protože jsem si o to musela říci. Nakonec jsem to překonala díky praxi ve škole, jak píšeš ty. Akorát já mám zdravku. Asi si řekneš, jak takový člověk mohl jít na zdravku. :D No a mohl ani nevím jak vlastně a co jsem si myslela ale komunikace s lidmi mi už nedělá žádný problém. Ale introvert jsem pořád.

  OdpovědětVymazat